Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 230 V AC kalem; CA2KN31P7
control relay, TeSys K, 4P(3NO+1NC), 690V, 230V AC standard coil; CA2KN31P7...
VAT-exclusive price: 3.579,00 |
VAT-inclusive price: 4.294,80 |
control relay, TeSys K, 4P(3NO+1NC), 690V, 230V AC standard coil; CA2KN31P7
| range | TeSys |
|---|---|
| product name | TeSys CAK |
| product or component type | Control relay |
| device short name | CA2K |
| contactor application | Control circuit |
| utilisation category |
AC-15 DC-13 |
| pole contact composition | 3 NO + 1 NC |
| [Ue] rated operational voltage | <= 690 V <= 400 Hz |
| control circuit type | AC at 50/60 Hz |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V AC 50/60 Hz |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (at 50 °C) |
|---|---|
| Irms rated making capacity | 110 A conforming to IEC 60947 |
| associated fuse rating |
10 A gG conforming to IEC 60947 10 A gG conforming to VDE 0660 |
| [Ui] rated insulation voltage |
690 V conforming to IEC 60947 750 V conforming to VDE 0110 group C 690 V conforming to BS 5424 600 V conforming to CSA C22.2 No 14 |
| mounting support |
Rail Plate |
| connections - terminals |
Screw clamp terminals 1 cable(s) 1.5…4 mm²solid Screw clamp terminals 2 cable(s) 1.5…4 mm²solid Screw clamp terminals 1 cable(s) 0.75…4 mm²flexible with cable end Screw clamp terminals 2 cable(s) 0.75…4 mm²flexible without cable end Screw clamp terminals 1 cable(s) 0.34…1.5 mm²flexible with cable end Screw clamp terminals 2 cable(s) 0.34…1.5 mm²flexible without cable end |
| tightening torque |
1.3 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm 1.3 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 26 mm 1.3 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2 |
| control circuit voltage limits |
Drop-out: 0.2...0.75 Uc (at <50 °C) Operational: 0.8...1.15 Uc (at <50 °C) |
| operating time |
10...20 ms coil de-energisation and NO opening 10...20 ms coil energisation and NO closing 15...25 ms coil de-energisation and NC closing 5...15 ms coil energisation and NC opening |
| mechanical durability | 10 Mcycles |
| maximum operating rate | 10000 cyc/h |
| immunity to microbreaks | 2 ms |
| inrush power in VA | 30 VA (at 20 °C) |
| hold-in power consumption in VA | 4.5 VA (at 20 °C) |
| heat dissipation | 1.3 W |
| minimum switching voltage | 17 V |
| minimum switching current | 5 mA |
| non overlap distance | 0.5 mm |
| insulation resistance | > 10 MOhm |
| Height | 58 mm |
| width | 45 mm |
| Depth | 57 mm |
| Net weight | 0.18 kg |
Similar products:
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 4 NO - <= 690 V - 220...230 V AC kalem; CA2KN40M7
TeSys K control relay - 4 NO - <= 690 V - 220...230 V AC coil
-

(Out of stock)
3.254,00
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 4 NO - <= 690 V - 230 V AC kalem ; CA2KN40P7
TeSys K control relay - 4 NO - <= 690 V - 230 V AC coil
-

(Out of stock)
3.254,00
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 2 NO + 2 NC - <= 690 V - 220...230 V AC kalem; CA2KN22M7
TeSys K control relay - 2 NO + 2 NC - <= 690 V - 220...230 V AC coil
-

(Out of stock)
3.579,00
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 2 NO + 2 NC - <= 690 V - 230 V AC kalem; CA2KN22P7
TeSys K control relay - 2 NO + 2 NC - <= 690 V - 230 V AC coil
-

(Out of stock)
3.579,00
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 220...230 V AC kalem; CA2KN31M7
TeSys K control relay - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 220...230 V AC coil
-

(Out of stock)
3.579,00
Schneider Electric TeSys K pomoćni kontaktor - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 24 V DC standardni kalem; CA3KN31BD
TeSys K control relay - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 24 V DC standard coil
-

(Out of stock)
3.934,00